Щрих код е синоним на баркод, който идва от немски език и е приел популярност още и в руския език.
Да, в EAN-13 и EAN-8 стандартите за генериране на баркодове съществува диапазон за служебно ползване – първите две цифри да са от 20 до 29. Той може да се използва за вътрешнофирмено кодиране, кодиране на теглови стоки в търговските обекти, кодиране на стоки, които ще се продават само в даден търговски обект.
Баркодовете, които подлежат на регистрация по системата GS1 – EAN-13, EAN-8 и др., се регистрират в GS1 България – повече информация на: www.gs1bg.org или на тел.: 02/988 31 39.
Зависи от целите, за които ще се използва този баркод по-късно. Ако е за продукт, който ще се продава в търговската мрежа, трябва да се използва баркод по системата GS1 (EAN). Кодирането по системата GS1 гарантира уникалност на Вашия баркод в световен мащаб.
Ако ще се използва за други цели: проследяване на серийни или партидни номера, идентификация на пратки или документи и др. можете да използвате някой от десетките други стандарти за баркодове.
Най-подходящият за дадено приложение баркод се определя в зависимост от много фактори, като основните са:
- обемът на кодираната информация – в един баркод, в зависимост от стандарта, може да се кодират от 1 до над 1000 символа;
- с какъв принтер и върху каква повърхност ще се отпечатва баркодът – има голяма разлика в баркод, отпечатан на 600 dpi Zebra принтер на специален фолиен материал и баркод, отпечатан от индустриален мастиленоструен принтер върху велпапе, където големината на една точка е няколко мм.;
- от каква дистанция ще се чете баркодът;
- дали баркодът ще се чете с ръчен скенер или от стационарен, монтиран на поточна линия;
- при втория случай – с каква скорост се движат продуктите на поточната линия;
- дали трябва да се съобразяваме с някакви вътрешнофирмени стандарти, наложени ни от нашите доставчици или клиенти;
- много други фактори…
Поради всичко това, Ви предлагаме да се възползвате от нашия над 10-годишен опит в областта на баркод технологиите и от нашия професионализъм при решаването на тази задача.
Това се постига като от ръководството за програмиране на скенера изберете след изпращане на баркода да се изпраща и „Enter”. Аналогично можете да програмирате да се изпращат и други клавиатурни комбинации преди и/или след баркода в зависимост от функционалността на софтуера, който използвате.
Въпросът е сходен с въпроса: “Съвместима ли е клавиатурата/мишката на моя компютър с моя софтуерен продукт?”. Всички баркод скенери, след успешно сканиране и декодиране на баркода, го изпращат. Ако са свързани с клавиатурен кабел или USB кабел, символите от баркода все едно се въвеждат от вашата клавиатура. Ако скенерът е с RS-232 интерфейс, то баркодът се изпраща като ASCII последователности.
В заключение: ако програмният ви продукт позволява работа с баркодове – да, нашите скенери са съвместими с него.
Термотрансферната лента се движи (изразходва) 1:1 към дължината на етикетния материал. С една термотрансферна лента се отпечатват брой етикети = дължината на термострансферната лента (в метри) / височнината на етикета + 3 (в мм) * 1000 * броя етикети по ширина на ролата.
В сравнение с термотрансферния принтер, недостатъците на термодиректния са:
- могат да се използват ограничен брой термодиректни материали
- при стандартните термодиректни материали отпечатъкът е нетраен и избледнява след време, особено когато изделията са изложени на пряка слънчева или дневна светлина (спомнете си какво се случва след време с факс-хартията). В интерес на истината, в момента вече има специални термодиректни материали, които са с много по-дълъг живот, но за съжаление не са разпространени сред местните производители на етикети.
- отпечатъкът изчезва при нагряване (или при по-високо – целият етикет потъмнява)
- износването на принтера е много по-голямо предвид факта, че печатащата глава контактува директно с етикетния материал, който е много по-абразивен от носещия материал на термотрансферната лента.
Предимствата на термодиректния печат са:
- по-лесно обслужване на принтера – сменя се само един консуматив
- с около 5% по-ниска себестойност на отпечатания етикет
В заключение: ако ще отпечатвате етикети с малък живот – например в търговски обект – от щанда за месо до касата, тогава е по-подходящ термодиректен принтер.
Ако вашите изделия ще се съхраняват в складове, ще седят по рафтовете в търговски обекти, ще се транспортират по море, суша и въздух, трябва да отговарят на специфични изисквания за устойчивост и неизтриваемост на отпечатъка и т.н. – тогава по-подходящ е термотрансферният печат.
И в двата принтера има термична печатаща глава, състояща се от множество термоелементи, които се нагряват, за да се отпечата съответната точка. Обикновено точките са по 8 или по 12 на всеки милиметър (съответно резолюцията е 203 dpi или 300 dpi, като Zebra предлага и модел с 600dpi (24 т/мм) за отпечатване на много малки по размер етикети, намиращи приложение основно в електрониката.)
При термодиректния принтер, печатащата глава отдава топлина директно върху специалния термодиректен печатен слой на материала, който при нагряване се оцветява (в повечето случаи в черно).
При термотрансферния принтер, за нанасяне на отпечатък се използва термотрансферна лента. Тя има носещ полиестерен материал и багрилно вещество. При печат, печатаща глава, която контактува с носещия слой на термотрансферната лента, нагрява багрилното вещество и го „трансферира” върху етикетния материал, като по този начин се получава отпечатъкът.
Всеки един Zebra принтер се доставя със:
– Безплатен графичен софтуер за проектиране и отпечатване на етикети с текст, баркодове, поредни номера, картинки и т.н.;
– Драйвери за печат под MS Windows. С тяхна помощ етикетният Zebra принтер може да се използва така, както използвате офисния си принтер и да отпечатвате етикети от MS Word, MS Excel, CorelDRAW! и др. Приложения;
– Пълно описание на езика за управление на принтера ZPLII (Zebra Programming Language), с помощта на което можете да интегрирате принтера във всяко едно приложение.
Всички тези програми, драйвери и описания можете да изтеглите и от https://www.zebra.com.
Това можете да направите с помощта или на предлагания от Zebra комерсиален софтуер за проектиране и отпечатване на етикети Zebra Designer Pro или с разработения от BCS Bulgaria софтуер за печат от бази данни – BCS Print Manager. За повече информация, моля, свържете се с нас.
термотрaнасферните етикетни принтери са много по-подходящи за отпечатване на самозалепващи етикети от лазерните, защото:
– отпечатъкът на лазерен принтер има свойството да се рони, което го прави неподходящ при етикетиране на стоки. При етикетния принтер отпечатъкът е много по-траен и устойчив на механични въздействия;
– нагряването при „изпичането” на лазерния отпечатък е при много висока температура, което може да доведе до „разтичане” на лепилния слой на самозалепващите етикети и това да повреди принтера;
– на етикетен принтер можете да отпечатате, както един така и хиляда етикета, докато при лазерния принтер трябва да се съобразявате с броя етикети, които имате на един лист А4;
– скоростта на печат на етикетния принтер е десетки пъти по-висока от тази на лазерния
– при лазерния принтер баркодът обикновено се печата като картинка и не е съобразен с физическата разделителна способност на принтера. Това може да доведе до отпечатване на „нечитаеми” баркодове. При етикетния принтер баркодовете се генерират от фърмуеъра на самия принтер и са съобразени с физическата разделителна способност на принтера. Това гарантира последващото им прочитане;
– при етикети с отнета мрежа и междини, каквито се използват при етикетните принтери, последващото им апликиране върху изделията е много по-лесно;
– при етикетните принтери, при отпечатване на големи серии етикети, отпечатаните етикети могат да се навият на рола и да се използват апликиращи клещи при залепването им върху стоките;
– на лазерен принтер можете да отпечатвате само хартиени етикети и да използвате само един тип тонер. При етикетните принтери можете да използвате десетки различни типове хартиени и фолийни етикетни материали и десетки различни типове термотрансферни ленти, което прави стотици възможни комбинации, от които да изберете най-подходящата за вашето приложение.
По принцип – да. Всички термотрансферни ленти имат сходна структура, но при избора на лента трябва да се вземат предвид следните важни неща:
– абразивност – полиестерният носещ материал трябва да е с минимална абразивност, за да не надира печатащата глава. В противен случай ще се получи преждевременно механично износване, което може да доведе до изгаряне на главата;
– топлопроводимост – полиестерният носещ материал трябва да „отвежда” към багрилния слой цялата топлина, генерирана от термоелементите на печатащата глава. В противен случай може да се получи прегряване на термоелементите на печатащата глава и последващо изгаряне на термоелемент;
– електростатичност – полиестерните материали имат свойството да се наелектризират при триене. Ако лентата не е специално третирана против наелектризиране, остатъчното електростатично електричество може да доведе до изгаряне на термоелемент;
– трансферност – да се използва минимална енергия за трансфериране на отпечатъка от лентата върху етикетния материал, като същевременно се остави траен отпечатък.
Тъй като оригиналните Zebra термотрансферни ленти са проектирани и се произвеждат специално за Zebra принтери, те отговарят най-пълно на всички посочени по-горе изисквания и гарантират:
– възможно най-дълъг живот на принтера и печатащата глава;
– перфектен и устойчив отпечатък;
– най-ниска обща себестойност на отпечатаните етикети.
Въпросът е аналогичен на въпроса: „Какъв е животът на двигателя на моя автомобил?”. Отговорът и в двата случая е – зависи, но при всички положения е съизмерим с прогнозния живот на изделието.
Средният живот на една печатаща глава, при нормална поддръжка, е най-малко около 100 км. (при отпечатване на етикети с размер 50 х 30 мм, по два на ред, 100 км. се равняват на 6 153 846 отпечатани етикета.) За да се гарантира максимално дълъг живот на печатащата глава, трябва да се използват оригинални или одобрени от производителя консумативи.
Съществуват разнообразни технологии за изработка на идентификационни карти. Повечето други технологии осигуряват изработването на големи тиражи, еднакви или с ниска степен на персонализация, карти. Преди да закупите принтер трябва да си отговорите на въпросите: от какви карти имате нужда и кога имате нужда от тях. Този тип принтери се използват в случаите когато имаме нужда от:
персонализирани карти, т.е. когато всяка карта съдържа уникална информация – напр. имената на лицето ползвател на картата и негова снимка;
в случаите, когато имаме необходимост от отпечатване на карта на мястото на издаване карта – напр. спортни клубове, библиотеки и др.;
когато имаме нужда от малки тиражи, периодично;
гаранция за защитеност на информацията, отпечатана върху картите и възможностите за печат
В много от приложенията са налице две и повече от изискванията.
Изработката на карти по други технологии (напр. офсетов печат) изисква изработката на високо минимално количество (обикновено 2000-5000 бр. в зависимост от производителя) еднакви карти. Ако сте магазин, който раздава не-персонализирани карти за промоция, този вариант ще е добър за Вас. Тази технология е добра и когато искате т.нар. „слабо-персонализирани” карти – напр. еднакви карти в които разликата е само в баркод или отпечатано число. В такъв случай, вие можете да ползвате отпечатани на офсет карти, които след това да бъдат персонализирани в някоя от рекламните агенции, разполагащи с принтери за печат върху PVC карти, които предлагат тази услуга. Същата „малка” персонализация, естествено, можете да направите и на картов принтер във вашия офис.
Ако имате необходимост от повече персонална информация върху картата, като например имена, снимка на лицето или дата на издаване или валидност и др. под., е необходимо да имате картов принтер.
Ако отпечатвате „ценни” карти, за които искате да сте сигурни, че трудно някой друг би могъл да изработи – вие имате нужда от картов принтер и средства за защита на картата и информацията върху нея, каквито другите технологии не могат да ви осигурят.
Ако знаете, че през следващите 1-2 години, ще се появи спешна необходимост от малки серии карти(<1000 бр.), имате нужда от картов принтер, тъй като производството по други технологии почти винаги е обвързано с по-големи количества и става по-бавно.
Да, но не във всички случаи. Колкото по-високи технологии за защита на картата използвате, толкова по-трудно и по-нерентабилно би било за злонамерено лице да я възпроизведе. Ако, например, се ползва карта или ламинат с вградена холграма, изработена по Ваш проект, много трудно външни лица биха имали достъп до този консуматив. Естествено, картите с по-висока степен на защита имат по-висока себестойност.
Различен, в зависимост от използваните консумативи и условията на експлоатация. Би могъл да бъде и под една година, когато експлоатацията е „агресивна” и не се ползват специални консумативи. Обратно, при ползването на консумативи за по-висока устойчивост и при „умерени” условия на експлоатация, животът на картата би могъл да достигне 5 – 7, в някои отделни случаи и 10 години!
На пазара се предлага голямо разнообразие от баджове, калъфи и връзки за врат, които допълнително удължават „живота” на картите, а и ги правят по-удобни за ползване.
Не. За разлика от матричния печат, където това е част от технологията, тук процесът на прехвърляне на мастилото е термичен. Повторното ползване на ползван вече сегмент от лентата, може да доведе до сериозни повреди във Вашия принтер.
Не, технологията на изработка не позволява повторно полагане на мастило. Всъщност, при печат се получава безвъзвратно деформиране на цялата структура на лентата.
Вашият принтер вероятно има изгорели точки на печатащата глава. Тя трябва да се подмени и Вие отново ще имате първоначалното качество на печат. Обърнете се към сервизните специалисти на Баркод Системи България ООД.
В цената на предлаганите от нас принтери обикновено е включена доставка и обучение в рамките на един работен ден. При възникнала необходимост винаги можете да се обърнете към нашите специалисти за допълнителни консултации, обучения и съдействие.
Малка или никаква. Преди години Zebra „погълна” Eltron. Голяма част от продуктовата гама вече е подменена, но поради изключителната здравина и надеждност на продуктите, все още на много места работят принтери със старото лого – Eltron.
Като най-големия производител на картови принтери, Zebra предлага и т.нар. OEM-модули на свои партньори. Поради ненадминатата им надеждност, редица други производители ползват готови модули произведени от Zebra. Понякога обаче, тези производители ползват свой софтуер за вътрешно управление на хардуера (т.нар. фърмуеър), така че не винаги е възможна директната подмяна на принтер на ОЕМ-производител с принтер на Zebra и обратно.
Да. Екипът на „Баркод Системи България” ООД предлага широка гама от услуги в нашите сервизни бази или на място при Вас, при повикване или с абонаментен договор.
Много вероятно е да ползвате нискокачествени или дефектни консумативи. Пробвайте с друга лента и/или други карти. Ако проблемът продължава, вероятно вашият принтер има нужда от профилактика и настройки. Обърнете се към сервизния екип на „Баркод Системи България” ООД.
Екипът на „Баркод Системи България” ООД изгражда такива системи с камера за снимане на лицата, софтуер за обработка и съхранение на данните и картов принтер за печат на карти с част от тези данни. Ние разработваме и софтуер по проект на клиента.