Новини и Събития

40 години от създаването на глобалния език на бизнеса

Източник: GS1 България

На 3 април 1973 година водещи представители на хранително-вкусовата индустрия в Америка избират единен стандарт (подход) за идентификация на продуктите, известен в днешни дни по цял свят като GS1® баркод. Решението води до създаване на глобален език на бизнеса, което и до днес позволява прозрачност по цялата верига за снабдяване в различни сектори.

Само година по-късно (на 26 юни 1974 г. в 8:01 часа сутринта) е сканиран първият GS1 баркод в Трой, щата Охайо. Едва ли е можело да си представим, че 40 години по-късно, всеки ден в цял свят ще бъдат сканирани над 5 милиарда продукта, маркирани с баркод. Идентификацията на продуктите е много повече от маркиране с баркод и сканиране на стоки: тя прави възможна глобализацията на пазара.

По думите на Мигел Лопера, президент и изпълнителен директор на GS1: “През последните 40 години GS1 е изиграла важна роля за оформяне на облика на глобалния пазар, тъй като лидерите на организацията, със своите нестандартни и новаторски възгледи, виждат огромния потенциал за сътрудничество в областта на разработването на стандарти за цялата верига на снабдяване“.

За последните 4 десетилетия решенията, базирани на идентификацията по стандартите GS1, са се превърнали в основа на бизнес процесите на близо 2 милиона фирми – потребители на системата от стандарти GS1. Това позволява на тези фирми да говорят на един език, което не само свързва техните компании, въпреки географските и културните различия, но също позволява на водещи лидери на индустрията да се възползват от силата на информацията, за да подобрят живота на хората по цялото земно кълбо.

Широко разпространен в днешно време, баркодът облагодетелства крайните потребители, защото облекчава процеса на обслужване на каса в търговските обекти като намалява грешките от ръчно въвеждане на данни и времето за чакане. Но също така носи ползи за фирмите, защото води до повишаване на продажбите в резултат на по-доброто обслужване на крайните потребители и да по-добро следене на складовите наличности и материалните потоци.

GS1 баркодът е първият революционен скок, който прави Международната асоциация GS1 в своята история и днес той се използва в цял свят. Но днес системата от стандарти GS1 включва много повече, а именно: Електронният код на продукта (EPC), Стандартите GS1 eCOM за електронен обмен на бизнес документи, GS1 глобалната мрежа за синхронизация на данни.

Стандартите GS1 помагат да се осигури безопасност на храните, като правят възможно проследяването на хранителни продукти и съставки в световен мащаб, независимо от броя на участващите компании или земеделски производители, или броя на границите, които трябва да бъдат преминати при движение на проследяваната единица по цялата верига, от началото до крайния потребител.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *