Internet of Things (IoT) описва среда, в която баркодове и сензори са свързани с обектите и им дават „дигитален глас“. Този глас прави възможно обектите да се свързват помежду си и да обменят данни посредством интернет. Данните, уловени от сензорите се предават в реално време и представляват основа, на база на която могат да се вземат решения за производствените линии. Освен това, IoT може да спомогне за справяне с някои от най-наболелите проблеми в сектора: голямото количество храна, която се превръща в отпадък, злоупотребите и променените потребителски очаквания във връзка с предоставяната информация за продукта.
Посредством поставяне на баркод етикети на продуктите или RFID етикети на палетите, компаниите по-лесно могат да проследяват движението на продуктите във веригата за доставки. Едно основно правило е да се използват баркодове във възможно най-много етапи или „порти“. Още при производството на суровината (например след събиране на реколтата) може да се генерира двумерен баркод, като данните, асоциирани с него могат да се променят при преминаването му през различните етапи – от фермата до производствените мощности, през доставката до търговците на едро и най-накрая до търговеца на дребно. Така се осигурява прозрачност и проследимост по време на целия процес.
Двумерните GS1 баркодове могат да кодират много повече информация отколкото стандартните линейни баркодове. Компаниите имат възможност да използват баркодовете не само за проследяване на стоки във веригата за доставки, но и за информиране на клиентите. Информация като произход, дата и начин на производство на стоката може да се кодира в 2D баркод и да бъде достъпна за потребителите посредством смартфон приложение.
Всяка компания може да избере уникален за нея начин за създаване на баркодове. Така, всякакви опити за фалшифициране на етикети и лансиране на нелегални хранителни продукти във веригата за доставки биха били лесно осуетени. Освен това, партиди, които са маркирани коректно могат да бъдат лесно проследени и локализирани.
Най-голямата полза от прилагане на IoT в производството на хранителни продукти е във веригата за доставки. IoT прави възможна по-добрата температурна регулация на бързо развалящи се стоки в транзит. Като резултат има случаи, в които се добавят по два дни към срока на годност. По този начин могат да се минимизират разходите и да се редуцира разхищението на храна.
* Статията е базирана на материал от Дейвид Стейн – маркетинг мениджър в Zebra Technologies.