Статията е публикувана в сп. Логистика, брой 5, 2012 г.
Мобилните устройства и безжичните мрежи оказват значително влияние върху съвременните логистични процеси. Потребителите обединяват различни технологии и софтуерни решения, за да повишат производителността, да премахнат грешките при сортиране и да оптимизират точността при инвентаризация.
От години портативните устройства получават данни за активите и ресурсите на компаниите по електронен път и ги качват на хост платформи през безжичните мрежи. Но благодарение на все по-широко наложилите се таблети и смартфони, както и подобряването на wireless мрежите, мобилните решения за логистично управление бележат повсеместно развитие.
Инвестицията си заслужава
„В наши дни няма да откриете големи складове или логистични центрове без такъв вид технологии – твърди Дейвид Кребс, вицепрезидент на DVC Research, фирма за пазарни проучвания и консултантски услуги. – За компаниите те са важни и носят големи ползи, така че инвестицията си заслужава.“
Наскоро направено от DVC проучване за крайните потребители на мобилни информационни системи ни информира кои са трите най-големи ползи, реализирани чрез безжичната свързаност и портативните устройства:
- Подобряване на мениджмънта в реално време
- Увеличаване на продуктивността
- Подобрен мониторинг на стоковата наличност
Брус Стъбс – директор „Индустриален маркетинг“ в Intermec, отбелязва, че проучванията, направени от DVC, изцяло съвпадат с наблюденията му: „Логистичният мениджмънт се нуждае от точна информация и данни, които да определят управленските решения. По-бързото получаване на информация означава крачка напред пред конкуренцията.“
Майк Марис – младши директор „Транспорт, дистрибуция и логистика“ от Motorola Solutions, забелязва, че заради налагането на електронната баркод инвентаризация хартията излиза от употреба. По този начин се избягват грешките при хартиено ориентираните практики: „Това подобрява точността, ефективността и бързината в бизнес средата“ – коментира Марис.
Тенденциите
Мобилните технологии се развиват стремително през последните години. Морално остарелият хардуер, използван в складовете, според VDC е 88%. Същевременно устройствата стават все по-леки и ергономични, с подобрен тъч скрин интерфейс. Ясна тенденция е интегрирането на различни технологии за запис на данни в едно устройство – от баркод четци през гласово въвеждане до използването на RFID тагове. Работниците могат да ползват мултимодални баркод устройства за складово приемане и същевременно гласови команди за подемна техника при товаренето на цели палета в камионите.
В наши дни устройствата са в състояние автоматично да се свързват към различни мрежови платформи – от локални wireless мрежи до широкообхватни безжични мрежи (3G, 4G, LTE), като по този начин се получава синхрон между отделните търговци и логистичните центрове. Някои от използваните устройства са оборудвани с вграден Bluetooth за безжично принтиране и имат възможност за GPS връзка.
Като отговор на iPad от Motorola лансират нов индустриален клас таблет – ET1 Enterprise, достатъчно „умен“ да разбира дори кога е изпуснат (чрез вградена сензорна технология).„Всъщност като защитна мярка устройството се самоизключва за части от секундата“ – уточнява Марис. Макар да е снабден с много екстри, като вградена камера, основното приложение на таблета ще бъде складовата документация. ET1 може да трансферира информация за получената стока в реално време.
Друга тенденция са интегрираните транспортни, складови и производствени системи за управление. Така се постига т.нар. облачна (Cloud) технология – съвместна среда за обмен на информация с търговските партньори. Тази интегрирана система за лесен трансфер на данни в реално време позволява на корпорациите да решават проблеми още при възникването им и безпроблемно да сътрудничат с търговските си партньори. Това е истинска революция при управлението на веригите за доставки.
А надеждност?
Успехът и относителната достъпност на смартфоните поставя въпроса, могат ли да се използват и при складови операции. „Таблетите и смартфоните не са много надеждни на този етап – казва Брус Стъбс. – Когато се случи да паднат от високо върху бетона, трябва да бъдат заменени, а това увеличава разходите на собственика.“
Съществуват опасения и относно функционалността на смартфоните при влажна или екстремна температурна среда. Проблем са и животът на батерията или възможните липси поради факта, че работниците могат лесно да
използват устройството и извън логистичните центрове.
Решения за малки фирми
Въпреки безспорните ползи от технологичния напредък малкият и средният бизнес все още имат колебания за внедряването на мобилните технологии. Някои са загрижени заради сложността на изпълнението, а други се колебаят по повод на необходимата инвестиция. Според Кребс oт VDC това не е съвсем вярно. По негово мнение малките компании изпълняват оптимизацията за около 45 дни, а възвръщаемостта на инвестицията е от 6 до 18 месеца.
Марис смята, че цената на софтуера все още забавя въвеждането на мобилните технологии за оптимизация на бизнеса при по-малките фирми. Решението е да се използва SaaS (Software as a Service), за да се избегне финансовата пречка. „SaaS позволява да купите за определено време приложения за един потребител – обяснява Марис. – Ако имам малък склад с 10 работници, мога да използвам същия софтуер, както при 1000 служители.“