Новини и Събития

Лазерно vs. цифрово баркод сканиране

С всички решения за улавяне на информация, които се предлагат на пазара днес, изборът на баркод скенер може да се окаже трудна задача. Въпреки това, след обстоен анализ на нуждите на бизнеса, лесно може да се достигне до правилното решение.

Важно е да се анализират, както изискванията на бизнеса, така и финансовите възможности на компанията. Първият въпрос, на който трябва да се потърси отговор е „какви баркод символи ще трябва да се сканират?” Въпреки, че са рентабилно решение, лазерните скенери нямат възможност за разчитане на 2D баркодове (освен PDF-417, 2D-подобни символи), които скенерите, използващи цифрова технология могат. С широкото разпространение на 2D баркодовете днес, може да бъде разумно да се инвестира в цифров скенер (Digital Imager), така че да се осигури по-добра приспособимост към бързо развиващите се технологии.

Лазерните скенери имат много предимства, включително:

  • Декодиране от голямо разстояние – 50% по-голям обхват на сканиране от цифровите скенери
  • Сканиране на баркодове дори когато четецът или стоката са в движение – предпочитана технология в области с висока натовареност като супермаркети, поточни линии и други
  • Ефективност на разходите – постига се оптимално съотношение цена – качество

От друга страна скенерите, които използват цифрова технология на декодиране, работят на принципа на цифрова камера и могат да разчитат 2D баркодове, които съдържат значително по-голямо количество информация от линейните. В допълнение, цифровите скенери имат възможност за многоравнинно прочитане на баркодове, което елиминира изискването за ориентиране на устройството спрямо баркода. Един дигитален четец може дори да разчита DPM (Direct Part Makring), метод за перманентно маркиране на продукти, което позволява проследяването на даден продукт през целия му жизнен цикъл.

Дигиталните скенери дават възможност за разчитане на баркодове, улавяне на изображения и подписи и са подходящи за:

  • Декодиране на 1D и 2D баркодове
  • Разчитане на DPM
  • Сканиране на важна информация за проследяване на стоки
  • Улавяне на изображения за управление на наличностите

При въвеждане на технологии за автоматична идентификация, потребителите трябва внимателно да премерят възможностите според нуждите на конкретното приложение, тъй като както лазерното, така и цифровото сканиране са значими технологии, които осигуряват редица ползи в съответните им сфери на приложение.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *